Styly a kapely (metal)

Komerční kapely využívající screamování

20. prosince 2009 v 11:15
Někomu může připadat, že screamování a growlování jsou jen jakési okrajové techniky uznávané malým okruhem lidí a nelze se s nimi příliš prosadit. Kromě toho, že existuje mnoho legendárních kapel, které tyto způsoby zpěvu využívá, existuje také hodně v dnešní době komerčně velice úspěšných interpretů, kteří na rozdíl od nás, pro které je čistý zpěv často spíš něco navíc, svou hudbu okoření screamingem jen jednou za čas a zbytek zpívají obyčejně. Místo ve skupině by její vokalisté získali i kdyby zvládli zpívat jen normálně, ale hrdelní řev posouvá jejich hudbu dál a dává jí navíc zcela nové možnosti. Tím vším chci říct, že:

Gothic metal

21. srpna 2009 v 12:27
Gothic metal je styl ovlivněný hlavně doom metalem (pomalý podladěn zvuk, například skupina My Dying Bride), death metalem a black metalem. Je v něm možné slyšet growling i čistý zpěv, v tom případě často operní a klidně i ženský. Dost se využívá kláves, v textech se čerpá ze středověku, víry, hororu, prázdnoty nebo i smrti. Podobným žánrem je také symphonic metal (Epica, Nightwish). V poslední době je gotický metal mírně kažen různými pózery a "ghotic" a mylně spojován s gothic rockem. Mezi gothic metalové skupiny patří například Moospell.

Viking a pagan metal

21. srpna 2009 v 11:55
Viking metal je styl metalu, ovlivněný folk metalem (například Korpiklaani nebo Skyclad) i black metalem. Mnohdy se v něm zpívá čistě (ne growlingem). Zvuk je středověký a přírodní, v textech se hojně využívá folklór dané země, nordické mýty a pohanství. V posledním případě tak vzniká pagan metal. Viking/pagan metal se s folk a black metalem také často kombinuje. Pak je obvykle použit čitstý zpěv i growling. Mezi známější hráče tohoto stylu patří třeba ruská Arkona, Temnozor, čeští Adultery nebo progresivnější Borknagar. Také existuje Celtic metal, kombinující s metalem hudbu keltskou.

Black metal

20. srpna 2009 v 15:56
Black metal je forma metalu mající kořeny hlavně v heavy a thrash metalu. Texty se často zaměřují na satanismus, válku, bídu ,okultismus,f olklór a přírodu dané země nebo fantasy. Zpěváci většinou disponují false chord screamem připomínajícím havraní skřehot, growlem nebo chraplavým šepotem. Občas je použit čistý zpěv a některé kapely hrají s pěveckými sbory i orchestry. Hudba je třeba v porovnání s death metalem většinou posazená výše a s větším důrazem na atmosféru.

Dále lze black dělit na podstyly jako je black metal atmosferický (také ambientní black metal, kde se předpokládá, že všechny zvuku mohou být za určitých okolností hudbou a všechna hudba zvukem, který vytváří atmosféru), progresivní (experimentuje a posouvá žánr dál), black death nebo orchestriální. Čerpá a mísí se ním například Viking metal.

Death metal

20. srpna 2009 v 15:32
Death metal je brutální formou metalu, která se původně vyvinula z thrash metalu. Patří k němu podladěné kytary, rychlé bicí, agresivita, temná atmosféra a hlavně hluboký death metalový zpěv, growling nebo death grund. Texty jsou často o smrti, nihilismu, satanismu, společnosti nebo politice. Je možné ho rozdělovat na brutální, melodický, skandinávský nebo progresivní. Death metal samozřemě ovlivnil moho dalších stylů, například grindcore nebo deathcore.

 
 

Reklama