Styly a kapely (core)

Screamo a emocore

23. srpna 2009 v 12:24
Hodně metalistů tyto žánry nemá rádo. Nelze házet emáče a metalisty do jednoho pytle. Navíc jsou tyhle styly prolezlé mnoha pózery, kteří jim dost uškodili. Přesto existují kvalitní screamo a emocore skupiny, s jejichž hudbou doporučuji alespoň vzdáleně seznámit, pokud máte zájem o jakékoli core.

Screamo je mladý hudební styl vyvinutý z post-hardcore a tvrdého ema. Zpěváci většinou kombinují čisté vokály se screamo řevem. Hudba je plná emocí, dojemná a atmosferická, kytary rychlé. Texty se zaměřují na sebepozorování nebo metonymie o ztracené lásce nebo přátelství...

Emocore je zkratka slov emotional hardcore. Do obyčejného hardcore se přidaly emoce, zvuk byl kytarověji orientovaný a zpěváci začali používat emocionální punkové vokály.

Metalcore

23. srpna 2009 v 9:33
Metalcore (známý i jako hardcore metal) je styl spojující extreme metal a hardcore punk. Zpěváci obvykle screamují, někdy je scream doprovázen čistými vokály (v dobrém provedení to může skladbě dodat onu dynamiku a pestrost).

Do metalcoru patří třeba kapely Heaven Shall Burn, Underoath, As I Lay Dying, Caliban, Cataract, z komerčnějších pak třeba Bullet for my valentine (těm někteří metalisté vyčítají 'příliš emo' styl).

Grindcore

21. srpna 2009 v 15:22
Grind je velice agresivní hudební styl. Kytary jsou podladěné a ovlivněné crust-punkovými riffy a hardcorovým rychlým bubnováním. Skladby obvykle nejsou dlouhé, někdy mají jen pár vteřin (tzv. mikrosongy). Zpěváci disponují growlingem, pig squealem, ale nejčastěji hlavně vysokým intenzivním uječeným screamem. Existují i extrémně brutální kapely využívající naprosto nesrozumitelné a spíše tiché 'bublavé' vokály. Texty se věnují politickým a společenským problémům, nebo sadismu, p*rnu a brutalitě. Hodně se navzájem ovlivňuje s death metalem.

Hardcore

21. srpna 2009 v 15:10
Hardcore punk je mix punku a metalu (hlavně thrash metalu). Hudba je těžká a agresivní. Zpěváci obvykle screamují texty o společenských a sociálních tématech, anarchismu nebo antifašismu. K jejich kultuře patří i Straight edge (hlavně odmítaní drog a promiskuitního sexu).

Hardcore měl zásadní vliv na pozdější styly, jako je metalcore (více ovlivněný metalem), deathcore, grindcore, emocore, screamo a další. Jeho typickými představiteli jsou například Hatebreed, Pro-pain nebo Sick of it all.

Deathcore

21. srpna 2009 v 13:18
DeathCore je poměrně mladou, tvrdší a progresivnější odnoží metalcore. Kombinuje prvky hardcore, death metalu a mnohdy i grindu. Zní těžce a agresivně, jsou v něm slyšet změny rytmů a breakdowny. Využívá se v něm jak growling a screaming , tak i pig squeal a celkově působí dynamičtěji, hitověji a většinou se slabší atmosférou než death metal. Teprve uvidíme, jestli se tenhle styl dokáže v budoucnu udržet. Známými interprety jsou třeba Despised Icon, starší Bring me the horizon (až do alba Suicide season, tam už ne), Impending doom, Job for a cowboy nebo Suicide Silence.
 
 

Reklama