Metalový zpěv

Jak při zpěvu dýchat pomocí bránice

14. srpna 2012 v 14:45
Správné dýchání je při zpěvu je hrozně důležité - šetří váš hlas a zajišťuje, aby vám během zpívání nedocházel vzduch, a to zvlášť ve skladbách, kde na nadechování není příliš místa. To platí pro klasický zpěv i screamování.

Nenadechujte se do plic a nezvedejte ramena, nadechujte se do bránice. Ramena i plíce jsou při tom vklidu, jen břicho se při nádechu nafukuje a při výdechu vyfukuje. Vklidu ležící člověk takto dýchá automaticky, klidně se na to chvilku soustřeďte.

Alikvotní zpěv

20. listopadu 2010 v 14:59 | NezmaR
Asi vás to prekvapí, ale screaming a growling nie je v hudbe z dlhodobého hľadiska novinkou. Ich formy sú totiž účasťou hudobnej tradície mnohých národov, ktorá sa nazýva hrdelný spev. Obvykle sa prelína s alikvotným spevom (technikou spievania viacerých tónov naraz) a uvádza sa ako synonymum.

Přesný návod, jak na growling / false chord scream

1. dubna 2010 v 14:46
Žádostem o přesný návod, jak na growl, jsem se dlouho bránil, hlavně proto, že bych tím trošku útočil na originalitu. Jak ale vidíte, podlehl jsem a rozhodl jsem se vytvořit úplný audio návod, ve kterém vás během jediné minuty naučím jednoduchý způsob, jak growlovat:

Co dělat, když cítíte bolest

18. března 2010 v 18:06
Pokud vás growling bolí při prvních pokusech o něj, není to nic úplně ojedinělého a zřejmě jen hledáte správný způsob nebo si hlasivky teprve zvykají (i když vězte, že se to dá naučit i bezbolestně). Pokud váš zpěv bolest doprovází vždycky, zřejmě je to vina buď špatné techniky, nebo dlouhodobého zásadního zanedbání hlasové hygieny. V prvním případě je třeba techniku se nárazově přeučit (nebo vylepšit, tedy vypracovat se postupně od špatné ke správné), v tom druhém stačí začít o hlas trochu pečovat (pít, provádět warm-upy...) - to se mimo jiné vyplatí, i když žádné problémy zatím nemáte. Dobrý vokalista dokáže klidně zpívat několik hodin (i když více než dvě se obvykle nevyžadují) a kdyby ho to mělo bolet, měl by nepříjemný život...

Artikulace a výslovnost

28. února 2010 v 11:49
Zpěváky můžeme celkem logicky dělit na ty, kterým lze rozumět perfektně, ty, kterým lze rozumět občas a jen když se soustředíte a ty, kterým není rozumět vůbec (ve smyslu rozumět tomu, co říkají a ne ve smyslu rozumět si s nimi). Obecně se víc oceňuje, když vám rozumět lze. Když tomu totiž tak není, text, jinak obvyklá a docela oblíbená součást písně, nemá vůbec žádný význam.

Jak zpívat jako Dani Filth

29. ledna 2010 v 10:29
Titulek je mírně zavádějící, protože bych se v tomto článku rád věnoval hlavně problematice napodobování známých zpěváků. Nicméně se s vámi v jeho druhé polovině podělím i o informaci, jak znít jako Dani Filth a přidám i pár dalších zkušeností, například ohledně studiových efektů, fistule a koncertů.

Každý člověk má svůj jedinečný hlasový projev. Napodobování někoho jiného nemusí být úplně bezpečné, je mírně demotivující (místo aby byl člověk šťastný z toho,že umí screamovat, je nešťastný z toho, že pořád nezní jako jeho idol) a hlavně je to úplně zbytečné (pokud tedy nezakládáte revival).

Hlasová hygiena

17. prosince 2009 v 15:17
Je dobré si uvědomit, že i obyčejný čistý zpěv může po nějaké době zpívání hlas opotřebovat. Natož pak tvrdší techniky vokalizace... Aby se tomu zabránilo, je třeba mít nejen správnou techniku, ale také dlouhodobě dodržovat zásady hlasové hygieny. Svůj hlas tím nejen ochráníte, ale také podstatně zlepšíte jeho zvuk. Uvědomte si, že koncert obvykle trvá několik hodin, že hlas máte jen jeden a že jej nejspíš chce mít až do smrti.

Pig squeal

21. září 2009 v 15:29
Pigsqueal je technika zpěvu využívaná hlavně v grindcore a deathcore. Narozdíl od growlu a screamu ji lze provádět vtahováním vzduchu do sebe. Zvuk pig squealu je často velmi podobný zvuku, který vydávají prasata jdoucí na porážku (odtud také název).

Jak na metalový šepot

20. září 2009 v 18:35
Možná si myslíte,že šeptat umí každý. To není tak úplně pravda. Lidé většinou neví, čeho všeho lze při šeptání dosáhnout.

Rozdíly mezi screamem a growlem

19. září 2009 v 9:39
Tyhle jednoduché pomůcky vám ve většině případů pomohou rozlišit, zda daný zpěvák používá growling nebo screaming:

Growling je obvykle nižší, screaming vyšší (avšak výšku obou může zpěvák samozřejmě ovlivnit)

Growl připomíná spíš hluboké a chraplavé mluvení, vrčení a mručení, scream je hrdelní řev.

Úprava screamu/growlu k dokonalosti rukama

4. září 2009 v 13:39
Pokud si při growlování/screamování dáte ruce před pusu a vytvoříte jimi jakýsi tunel nebo vaničku, mělo by to mít na zvuk vašeho hlasového projevu vliv. Dalo by se říct, že bude o něco hlubší a hlasitější. Po chvíli experimentů zjistíte, jestli to zní lépe nebo hůř a budete tak moct dovést svou techniku vokalizace k dokonalosti.

Jak vhodně rozšířit sadu svých vokálních prostředků

26. srpna 2009 v 12:23
I když už svůj growling/screaming dobře ovládáte, pořád máte velké možnosti toho, kam se dál rozvíjet. Není dobré zůstávat jen u jednoho typu zpěvu. Brzy byste mohli být dost nudní.

Rozcvičování hlasivek

26. srpna 2009 v 10:00
Stejně jako před čistým zpěvem, i před screamováním/growlováním by jste své hlasivky měli rozcvičit. V angličtině se tomu často říká warm up, tedy jakési rozehřívání a jedná se o důležitou součást hlasové hygieny. Pokud to neuděláte, váš hlasový projev bude horší a do budoucna se to může negativně podepsat na vašem hlase. Přináším ukázkou toho, jak by takové jednoduché rozcvičení mělo přibližně vypadat.

Proč a jak umět čistě zpívat

25. srpna 2009 v 12:42
V tomto článku bych rád shrnul, proč je dobré umět normálně čistě zpívat, i když už zvládáte growl/scream:

Hlavním důvodem je určitě možnost využití ve spoustě stylů, kde se jak screamuje, tak čistě zpívá. Jde o Black metal, Viking metal, Gothic metal, Screamo nebo třeba Metalcore. Čistý zpěv je tedy jakýmsi dalším výrazovým prostředkem kombinovatelným se screamem, který dělá hudbu pestřejší a dynamičtější. Může hodně pozvednou vaši cenu pro kapelu:

Vliv kouření na hlas

25. srpna 2009 v 12:22
Vliv kouření na hlas (nemyslím nahlas) je jednoznačně negativní. Když vynecháme obvyklé argumenty jako je finanční náročnost, závislost a zdravotní rizika, stále zůstává mnoho záporů:

Kouření hlas poškozuje a může urychlit jeho opotřebení při screamingu/growlingu.

Také to oslabuje plíce a brání tak zpěvákovi v co nejlepším dýchání.

Tekutiny a vhodná úprava jídelníčku

25. srpna 2009 v 12:13
Není to naproto nezbytné, ale vhodnou úpravou jídelníčku docílíte lepšího a bezpečnějšího growlingu/screamu:

Je důležité hodně pít. Nejlépe čistou a vlažnou vodu. Neměl by být problém vypít přes 8 skleniček denně. Hlasu naopak škodí příliš studené (hlavně v létě), horké (hlavně v zimě) nebo bublinkové nápoje. Dostatek tekutin má pozitivní vliv nejen na hlas, ale i na pleť a také pomáhá zabraňovat třeba celulitidě :)

Exhale nebo Inhale?

24. srpna 2009 v 14:05
Exhale je klasická technika zpěvu, kdy ze zpěváka při zpěvu vychází ven vzduch. Inhale je technika, u níž zpěvák při zpěvu vzduch nasává do sebe.

 
 

Reklama